28 Mayıs 2010 Cuma

Oto Koltuğu Zorunlu Olacak
Avrupa Birliği yasalarına uyum çerçevesinde, bizde de 1 Haziran’dan itibaren Yeni Trafik Yönetmeliği geçerli olacak. Buna göre, emniyet kemeri bulundurulması zorunlu olan araçlarda, 1.35 metreden kısa ve 36 kilogramın altındaki çocuklar için de, ağırlıklarına ve ECE R44/04 standartlarına uygun oto güvenlik koltukları kullanılması zorunlu hale gelecek.Yapılan araştırmalara göre, çocuk oto güvenlik koltuğu kullanılması mecburi olan ülkelerde meydana gelen trafik kazalarında çocuk ölümleri yüzde 3 civarındayken, zorunlu olmayan ülkelerde bu oran yüzde 46 civarında.

Gerçekten çok sevindirici bir uygulama, umarım etkili olur. Hala bırakın oto koltuğunu, anneleri ile birlikte önde oturan bebekler, çocuklarla karşılıyorum. Bu yüzyılda, eğitim seviyesinin yükselmesine ve anne-babaların daha bilinçli olduğunu düşündüğümüz günümüzde. Gerçi bir örnek var ki anne ile önde oturma masum kalıyor. Babalarıyla araba kullanan çocuklar. Bunu nasıl yapabilir bir ebeveyn. Nasıl sonuçlarını düşünmez, en değerli varlığını riske atar. Trafikde neyi garanti edebilirsiniz. Mahalle arasında yapsanız bile bu hareketi nasıl emin olursunuz hiç bir şey olmayacağından aklım almıyor.

HANGİ YAŞA HANGİ KOLTUK
0-12 aylık (0-9 kg) bebekler için yapılmış olan ana kucağı modeli tercih ediliyor. Arka koltuğa, bebeğin yüzü arka cama bakacak şekilde yerleştiriliyor.

4 yaşına kadar (10-18 kg) hareketli çocuk güvenlik koltukları kullanılmalı. Bunlar arka koltuğa öne bakacak şekilde monte edilebilir. Çocuk mümkün olduğu kadar uzun süre, 0-12 aylık dönemde olduğu gibi, oto koltuğunda yüzü arkaya bakacak şekilde seyahat etmeli.

4-12 arasında (15-36 kg arası) çocuk, boy ve kilo olarak hareketli koltukları kullanamayacaktır ve henüz emniyet kemeri de kullanmaya hazır olmadığından yükseltici çocuk güvenlikli oto koltukları kullanılmalı. ? Emniyet kemeri, 12 yaşından sonra takılmalı.

Güvenli yolculuklar...

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...