8 Haziran 2010 Salı

Çalışan Anne

Çalışan anne olmak her geçen gün daha da zorlaşıyor. Artık Almina büyüyor ve sabahları giyinip bir yerlere gittiğimi fark ediyor. Kucağıma gelmek istiyor, alıyorum biraz dolaşıyoruz sonra anneme verdiğim zaman "ıııhhh" diyor, kızıyor bana. Ben de onu bırakmak istemiyorum. İşe ilk döndüğüm zamana geri döndüm. Okula gelene kadar ağlıyor, eve dönene kadar vicdanım sızlıyor...

Birde 2 yaşına kadar emzirmekten bahsediyor uzmanlar. Bu ne mümkün. Madem 2 yaşına kadar emzirsin anneler istiyorsunuz o zaman 2 yaşına kadar anneler yarım gün çalışsın. Süt izni: 1.5 saat? Ne için? Eve gitmek zaten nerdeyse 1 saat sürüyor. Pompalamakla olcak gibi değil, zaten Almina -ve çevremdeki çoğu bebek- öyle hiç istemedi pompalanmış sütü. Anne kokusunun yerini ne tutar. Benim kızdığım nokta çelişki; ya anneleri emzirmeye teşvik için gerçekten Avrupa'da olduğu gibi bir düzenleme yapılsın, ya da 2 yaşına kadar emzirin demeyin. Bu anneler için çok büyük bir baskı oluşturuyor. Bu yüzden işini bırakan - ki bende düşünmedim değil- anneler var. Kadınlar hem doğursun, hem emzirsin, hem çalışsın ülke ekonomisine katkısı olsun, vs. Kısacası Süper Kahraman olsun.


Son zamanlarda elimden düşmeyen Prof. Dr. Haluk YAVUZER'in "Çocuk Eğitimi El Kitabı"nda çalışan anne ile ilgili çok hoş bir yazı var. Bu yazıyı okuyarak kendimi avutuyorum. Kitap gerçekten çok güzel, çok sade bir dil ile yazılmış. Anne-Babalar için çok yararlı bir kaynak kitap.

Çalışan Anne Çocuğuna Ayırdığı Zamanı İyi Kullanabilmelidir
Çalışan annelerin en önemli sorunları şunlardır:
a) Annenin işten ve trafikten eve geç ulaşması nedeniyle yaşadığı gerginlik,
b)Yemeği hazırlama teleşından kaynaklanan panik
c)Çocuğuna yeterli zaman ayıramamanın getirdiği suçluluk duygusu

Bütün bunlar annenin "zamanı iyi yönetmesiyle" belirli bir düzene oturabilir. Zamanı kontrol altına alan anne, kendini de kontrol etmeyi başaran, hedeflerini ve önceliklerini iyi planlayan annedir.Bu durumda anne, "işe" ve "çocuğuna" ayırdığı zamanı verimli bir şekilde kullanabilme alışkanlığına sahip olcak, buna bağlı olarak da söz konusu "panik" ve "suçluluk dugusu" yaşamayacaktır. Ergün (2003) tarafından yapılan araştırmada, çalışan annelerin çocuklarının bilişsel işlemlerdeki performansının, çalışmayan annelerin çocuklarına göre daha yüksek düzeyde olduğu bulunmuştur.
Diplomasının hakkını vermesi ve mesleki açıdan tatmin olması, çalışan annenin "ruh sağlığını" olumlu etkiler. Bu durum davranışlarına yansır. Buna karşılık çalışmayan anne, mesleğini yapamamanın sıkıntısı ve rutin ev işleri nedeniyle, zaman zaman gerginliğini olumsuz davranış şeklinde çocuğuna yansıtabilir. Bu bağlamda, çalışan anne zamana hükmedebildiğinde, zamanı verimli bir şekilde kullanabildiğinde, çalışmayan anneye oranla çocuğuyla daha iyi iletişim kurma şansına sahiptir.
Öneriler
1) Çok zaman değil yoğun birliktelik, nicelik değil zamanın niteliği önemlidir. Bu nedenle anne iş sonrası var olan zamanını yoğun bir şekilde çocuğuyla birlikte geçirdiği takdirde çocuk yeterli doyumu sağlar.
2) En önemli tehlike, annenin suçluluk duygusu içinde çocuğa veremediği zamanı maddeyle kapatmaya çalışması, her akşam oyuncak veya çikolatayle gelmesidir. Bir başka tehlike de aynı suçluluk duygusu içinde çocuğu "aşırı şımartma" her istediğini yapmaya çalışmaktır. Burada çocuğun anneden istediği ne aşırı hoşgörü, ne şımartma, ne de oyuncaktır. Çocuk anne ile yüz yüze birlikteliği özlemiştir. Mutfağında yemeğini çocuğuyla birlikte yapan anne, bu beraberliği ona yaşatmış olur.
3) Çalışan anne çocuğuyla "ortak bir etkinlikte" bulunduğu, onunla birlikte oynadığı, onu sinemaya, tiyatroya, müzeye götürdüğü takdirde çocuğun ihtiyacı olan doyum sağlanmış olur.
4) 0-3 yaş arası çocuğun okulöncesi eğitim kurumuna verilmesi hem okulöncesi eğitim süresini uzatması, hemde "aile ortamında" özellikle anneye olan ihtiyaç nedeniyle sakıncalıdır. Bu sebeble anne bu dönemi büyükanne kontrolünde bir bakıcının yardımıyla aşmalı ya da mümkünse 0-3 yaş arasında çalışmamalıdır. Çocuk 3 yaşına geldiğinde anne ister çalışsın ister çalışmasın gerekirse ilk sene yarım günden başlayarak çocuk okul öncesi eğitim kurumuna gönderilmelidir. (sayfa 78-79)

1 yorum:

  1. çok zor gerçekten çalışna anne olmak kolaylıklar diliyorum

    YanıtlaSil

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...