23 Haziran 2010 Çarşamba

Anne-Babalar İçin Bebek Ruh Sağlığı Rehberi


Her şeyi kitaplardan öğrenmeyi düstur edinmiş bendeniz için artık olmazsa olmazım çocuk gelişimi ve eğitimi kitapları. Türkiye’de ilk ve tek olan Koray Karabekiroğlu’nun kitabı bebeği olan, bebek bekleyen ve bebek için hazırlık yapan her çift için mükemmel bir kaynak. Aklınıza gelecek her soruya cevap buluyorsunuz. Akıcı bir dille ile yazılmış. Oldukça akademik bir kitap olmasına karşılık sıkmıyor. Kitap baştan sona okunabildiği gibi, çok güzel şekilde ayrılmış bölümleri ve detaylı “İçindekiler” listesiyle kısım kısım da okunabilinir.
Kitap Genel Bilgiler ile başlıyor, daha sonra Dünya da, Türkiye’de Bebek Ruh Sağlığı’ndan bahsediliyor. Daha sonra sayamayacağım kadar ana ve alt başlıklar ile Bebek Ruh Sağlığını Etkileyen Faktörler, Hastalıklar, Çevre ve Aile Etkileşimi, Psikososyal Gelişim’den bahsediliyor. Kitabın en fonksiyonel kısmı ise Bebek Ruh Sağlığı İle İlgili Sık Sorulan Sorular bölümü. Akıla gelen her soru burada cevap buluyor. Kitabın son bölümleri Bebek Ruh Sağlığında Koruyucu Yaklaşım ve Bebeklikte Ruhsal Sorunların Tedavisi ana başlığını taşıyor ve bu konuda yapılması gerekenler detaylı bir şekilde anlatılıyor.
Konu ile ilgilenenler, anne – babalar ve anne – baba adayları için kesinlikle tavsiye olunur.

Kitaptan;
Çocuk Yetiştirirken Pratik Öneriler:
-Çocuğunuzun, ona ihtiyaçlarıyla ilgilendiğinizi ve gerek duyduğunda yardımcı olacağınızı bilmesini sağlayın,
-Onunla konuşurken aynı hizada olaya özen gösterin, ona çok yukardan ya da çok aşağıdan bakmamaya çalışın,
-Onu dinlerken mümkün olduğunca sözlerini kesmemeye çalışın, sözlerini tamamlamaya çalışmayın,
-“Neden?” sorusu yerine daha çok “Ne?” sorusunu (örn. Ne oldu?, Ne düşünüyorsun? vs.) sormaya özen gösterin,
-Onunla konuşurken, büyüklerle konuştuğunuz ses tonu ve sözcükleri tercih edin. Onun küçük ve tecrübesiz olduğunu hatırlatıcı sözler, hitaplar sağlıklı iletişimi zorlaştırır, …
(Sayfa: 380)

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...