21 Aralık 2010 Salı

Aile Hekimi


Geçen ay Almina'nın aşısı için sağlık ocağına - Aile Sağlık Merkezi oldu artık-  gittiğimizde her yer her yerdeydi. Tam da Aile Hekimliğine geçiş döneminde gitmişiz. Ebeler, doktorlar yeni gelmişler. Dosyalardan oturacak yer bulamadık. Tüm dosyaları elden geçiyorlar ve bölgeleri paylaşıyorlamış. Tam bir kaos vardı. Bir kaç gün öncesinde biraz konuyu araştırmış, internette kendi aile hekimimizin adı bulmuş ve not etmiştim. Buna rağmen "Nedir tam olarak bu Aile Hekimliği?" dedim.  Bizim bağlı olduğumuz ebe kendilerinin de tam olarak konuya hakim olamadıklarından bahsetti. Bir kaç hafta içinde düzeni sağladıktan sonra herşeyin daha iyi olacağını ekledi.

Benim okuduklarımdan çıkardığım sonuç: Hastanelerin özellikle Tıp Fakültelerinin yükünü hafifletmek için birinci basamak sağlık sorunlarının çözümü, teşhis ve tedavisi. Tıp geçmişinin kontrol edilmesi, takip edilmesin de kolaylık sağlanması için uygulanan bir sağlık hizmeti. Minik bir soğuk algınlığı için hastaneye gitmek yerine aile hekimine gitmeniz gerekiyor. Böylece hiç bir ücret ödemeden tedavi ediliyorsunuz.

Aile hekimleri  tedavi edici hizmetlerin yanı sıra, aşılama bebek ve çocuk, gebe ve loğusa takipler ile, 15-49 yaş arası kadınların özellikle kanser gibi hastalıklar açısından takibi ile bakıma muhtaç ve yatalak hastaların tespiti gibi hizmetlerin yanı sıra obezitenin önlenmesi gibi koruyucu sağlık hizmetlerinde de görevler üstlenecek.  Tedavi ve laboratuvar hizmetleri tamamen ücretsiz olacak.

Sağlıklı günler...


Linkten Aile Hekiminizi bulabilirsiniz. http://sbu.saglik.gov.tr/sbahbs/

7 yorum:

 1. bence güzel ama turkıye de başarılabılırse ... kızım için kontrole gıtmıstım ben de, kendı doktorumuzun muayenesı uzak dıye, içtiği ilaçları vs gosterırım dedım, doktorun kapısında adfresımız yazıyordu, ismini de netten almıstım zaten, kaydımızı yaptı, muayenemızı olduk, gayette guzel gectı.Sizin saglık ocagı da toparlar ınsallah :) Sağlık olsun inşallah gerısı kolay dimi !

  YanıtlaSil
 2. Evet aslında sistemin asıl amacı yurt dışındaki modellere dönmek, aile hekimi tüm sağlık sürecinizi, şikayetlerinizi bilecek ve sizi bir bütün olarak değerlendirecek. Ancak sistemin oturması hakikaten vakit alacak.

  YanıtlaSil
 3. Sevgili Mine kesinlikle haklısın önemli olan sağlık ne güzel size oturmuş bir sağlık ocağı denk gelmiş darısı tüm sağlık ocaklarına sevgiler :)

  Sevgili Kiraz Çekirdeği güzel bir sistem ancak Türkiye'de suistimale açık bir durum. Umarım en kısa zamanda düzgün bir şekilde işler. Sevgiler :)

  YanıtlaSil
 4. Biz aşılarımızı sağlık ocağında yaptırıyoruz. Ama ben aile hekimimizden hiç memnun değilim. Bizimle hemşire ilgileniyor. Aile hekimi son gittiğimizde şöyle bir muayene etti aman da pek tatlılar dedi geçti yerine oturdu. Muayeneden kastım sırtını dinledi minnoşların o kadar. RSV aşısını ilk sorduğumda mesela önce rota virüs zannetmi, onunla ilgisi olmadığını RSV' nin bir akciğer problemi olduğunu söylediğimde suratıma boş boş baktı. Hayır bilmeyebilir çok özel bir durum çünkü. Ama ikinci gidişimizde de aynı bakışlarla karşılaşınca aile hekimliğinin Türkiye' de bir işe yaramasının çok zor olduğunu anladım. Be kadın ilk söylediğimde hadi bilmiyordun, insan bi merak eder araştırır öğrenir değil mi ? Her neyse hemşire bizi aşı odasına aldı daha sonra. Boylarını kilolarını baş çevrelerini ölçtü. Bıngıldak ölçümlerini yaptı. Gelişim eğrilerinin neresinde olduğumuzu anlattı. D vitamini kullanıp kullanmadığımızı sordu. hekimden daha ilgiliydi ve hatta bilgili gibiydi sanki. Hayır insan hastalanınca gitmeli mi işte bu konuda tereddütlüyüm.

  YanıtlaSil
 5. Çok haklısınız bazen doktorlar beni gerçekten deli ediyor. Eski sağlık ocağımızdaki ebe o kadar ilgiliydi ki doktora gitmektense ona gitmeyi tercih ederdim. Sizin ki artık talihsizlikten de öte, dediğiniz gibi bu arada hiç değilse araştır artık sizin aile hekiminiz tıp geçmişinizi sıkı bir şekilde takip etmesi gerekli. Aymazlık yüzünden bu uygulamada da başarı uzak görünüyor. Yorumunuz için çok teşekkür ederim. Sevgiler...

  YanıtlaSil
 6. Merhaba,
  Denizli, Aile hekimliği uygulaması bakımından pilot bölge seçilmiş. uygulama burda büyük şehirlerden daha erken başladı. Ben 2008 yılında gebelik döneminde bir aile hekimi seçip gittim. Bütün takiplerim her ay burada aile hekimi ve ebemiz tarafından yapıldı ve kaydedildi. Hatta aksatacak olursak telefon ile arayıp çağırıldık. Ebeler ve hekimler aile sağlığı ve bebek bakımı konusunda seminerlere katıldılar. Bizi güzel bir şekilde yönlendirdiler. Bize notlarını, talimatılarını yazılı olarak verdiler. Biz sık adres değişikliği yaptığımızdan 3 aile hekimi değiştirdik bu süreçte. Hem hekimimizin ilgisinden hem de ebemizin ilgisinden memnunuz. Herkes çocuğunun takiplerini, aşılarını belli bir çocuk doktoruna giderek yaptı, biz hep aile hekimimize gittik. Çocuğun gelişimi ile ilgili tüm kayıtlar kendilerinde mevcut. Belli yaşa gelmiş ve gebelik yaşayan kadınlara ulaşıp tetanoz aşılarını yaptılar. 5 doz yapıldığından bu aşılama yaklaşık 2 yıl gibi bir zamanda tamamlanıyor, herbir kadın için. Bizim aşılanacak zamanlarımızı takip edip telefonla ulaşıp çağırdılar. Aralık ayında son aşımıda yaptılar ve eğer ikinci bir gebelik olursa bir daha aşınlanmam gerekmeyecek. Hatta şehir dışından gelen misafirler içinde, misafir geldikleri ailenin hekimleri muayene ediyor. Fazla karışıklık olmuyor. Düzeni yeni oturtmaya çalışan illerde ilk etapta sorunlar illaki yaşanacaktır. Ancak düzeni kurduktan sonra herkes rahat edecektir diye düşünüyorum. Eğer aile hekiminizden memnun değilseniz kaydınızı başka bir hekime aldırın. Talebiniz karşısında sorun yaşayacağınızı sanmıyorum. Biz burda dilediğimiz hekime gidip kayıt yaptırabiliyoruz. Biraz uzun yazdım ama memnuniyetimizi belirtmek için açıklamak istedim. Sağlıklı günler dilerim.

  YanıtlaSil
 7. Sevgili Arzu teşekkür ederim çok güzel bir yorum olmuş. Biz henüz aile hekimimize gitmedik dediğim gibi henüz yeni uygunlandığı için bir takım eksiklik ve aksamalar olacaktır. Ama kısa sürede daha iyi olacağından eminim. Sevgiler

  YanıtlaSil

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...