15 Mart 2011 Salı

Almina'nın Kitapları - 08: Eve Dönelim Küçük Ayı


Yine Bir Dolap Kitap vasıtasıyla varlığını öğrendiğim bir seri, Martin Waddell'in Küçük Ayı Büyük Ayı serisi. Ben ilk olarak Eve Dönelim Küçük Ayı kitabını aldım. Serinin;
- Seninle Ben, Küçük Ayı
- Uyuyamıyor musun, Küçük Ayı?
- Aferin Küçük Ayı
Kitapları Türkçe'de mevcut. Ancak yazarın daha fazla ayı kitabı var. Umarım onlar da Türkçe'ye kazandırılır.

Kitabı  Aralık ayında ilk aldığımda Almina için biraz uzun gelmişti sanırım bir süre diğer kitaplarımızı okumuştuk. Ancak son zamanlarda kısalar kısa gelmeye başlayınca bu kitabı okumaya başladım. Son bir aydır özellikle favorimiz.

Çizimler çok keyifli, ayılar öyle pofuduk ki... Kar ve orman çizimleri insanı "şimdi orada olsam" diye düşündürüyor. Öykü kış mevsiminde geçtiği için de anlamlı oldu okuduğumuz dönemde.

Küçük Ayı ve Büyük Ayı yürüyüşe çıkarlar, yürürler yürürler sonra Büyük Ayı, Küçük Ayı'ya " Eve dönelim Küçük Ayı" der ve eve dönüş yolculukları başlar. Dönüş yolunda doğada çıkan sesleri Küçük Ayı farklı yorumlar. Örneğin şıp şıp şıp diye damlayan suyu bir şıpıdıkın kendilerini izlediklerini zanneder. Büyük ayı bu seslerin nereden geldiklerini açıklar. Sesleri duya duya, Büyük Ayı onları açıklaya açıklaya eve dönerler. Küçük Ayı yorulur, Büyük Ayı ona ormandaki seslerin masalını anlatır ve sımsıcak evlerindeki büyük ayı koltuğunda uykuya dalarlar.

Okumak çok keyifli sanırım dinlemek de, Almina gayet memnun dinlerken. Hele Ormandaki sesleri okuduğum satırlarda gülüyor. Pof pof pof, şıp şıp şıp :) Çocuklar doğadaki sesleri de öğrenebilirler bu kitap ile.Eve Dönelim Küçük Ayı
Martin Waddell
Kırçiçeği Yayınları
+2

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...