18 Mart 2011 Cuma

Tarçınlı Kurabiyem 18. Ayını DoldurduHaluk Yavuzer kitabında "Yaklaşık 18. aydan itibaren, çocuğunuzun anlama kapasitesinde belirgin bir gelişme olur. Oyunları çok daha anlamlı bir nitelik taşır, sizi taklit etmeye başlar  ve planlı inşa faaliyetinde bulunur." diyor. Gerçekten de yaklaşık bir aydır Almina'da büyük çocukları anımsatan davranışlar belirlemeye başladı. Oyun kuruyor artık, bebeklerinin saçını tarıyor, bebeklerine mama veriyor, kitap okuyor. Elinde mutlaka bir bebek ile yürüyor. Daha önce yaşanmış şeyleri hatırlıyor. Bir gün önce bir yere konulan cismi sorunca gidip dolabın içinde olsa bile gösteriyor. 30 kadar kelime söylüyor. Hızlı birşeyler anlatmak istediğinde kendi dilince jest ve mimiklerini kullanarak konuşuyor ve ben en  çok bu halini seviyorum. Neden - sonuç ilişkisi kuruyor. En güzel örnek kraker tarzı yiyecekler yediğinde altına kırıtılar için örtü seriyoruz. Kraker getirdiğim de artık gidip örtüsünü kendi alıyor. Koltuklara hızla çıkıp oturuyor. Parktan dönüşlerde eve girmek istemiyor. Çantasına sevdiği oyuncakları koyup evin içinde yürüyüşe çıkıyor... Artık karakteri de belirlemeye başladı. Kendinden emin, güler yüzlü, insan canlısı, dans etmeyi, kitapları hayvanları özellikle kedileri seven bir karakteri var. Liste böyle uzayıp gidiyor.

Artık 1.5 yaşında tatlı mı tatlı, güler yüzlü, çok cana yakın bir kurabiyem var... Rabbim tüm kurabiyelere sağlık mutluluk uzun bir ömür versin...


18 Aylık Çocuğunuza Nasıl Yardımcı Olunabilir?- Çocuğunuza her türlü sesi açıklayın; hayvan seslerini, araç seslerini, müziği vb. Sese çok duyarlı olduğundan; kapı gıcırtısı, kağıt hışırtısı gibi seslerden haberdar olmasını sağlayın.
- Mümkün olduğunca sık kitap okuyun; en sevdiklerini tekrar tekrar okuyun isim ve objeleri tekrar edin. Resimleri bez kitapları kendi kendine tutmasını ve karıştırmasını sağlayın. Tanıdık objeleri gösterip isimlerini söyleyin. Hatırladığında memnuyetinizi gösterin.
- Her yerde herşeyin ismini söyleyin (renkler, objeler,...)
- Saymaya ve sayıları kullanmaya başlayın.
-İyelik zamirlerini öğretin "Bu benim elmam, bu senin elman".
- Başta giyinme-soyunma, yemek yeme olmak üzere tüm faaliyetlerini kendi başına yapmasını destekleyin, cesaretleyin, ortam hazırlayın.
...


Prof. Dr. Haluk Yavuzer - Çocuğunuzun İlk Altı Yılı, Remzi Kitabevi

9 yorum:

 1. maşallah kocaman oldu kurabiye:) Kazasız belasız uzun bir ömür geçirir inşallah sizlerle birlikte..

  YanıtlaSil
 2. Amin Alkım çok teşekkür ederim :))

  YanıtlaSil
 3. Şükür kavuşturana... Nice nice sağlıklı ve mutlu aylara kurabiye. Öyle tatlısın ki

  YanıtlaSil
 4. daha nice aylara nice nice yaşlara inşallah..emin ol gün geçtikçe daha da daha da tatlılaşıyorlar..benim kızım 2 yaşına girdi..şimdi neler yapabildiğini ağzım açık izliyorum..sevgiler..

  YanıtlaSil
 5. Teşekkürler :)
  Afra gerçekten çok güzel ve tatlı nice nice yaşlara
  K0caman sevgiler ...

  YanıtlaSil
 6. yaşasın bloglara ulaşılıyor.Kurabiyeni minicik ısırıp tebrik ediyorum.Gerçekten de her ay geçtikçe ne kadar büyüdüklerini ve geliştiklerini görünce şaşırıyor insan.Allah daha nice aylarını görmeyi nasip etsin inşallah.

  YanıtlaSil
 7. Almina kızımla yaşıt, onun gelişimini takip etmeye bayılıyorum. Çiçek gibi büyüyüveriyorlar. Bahar ve yaz döneminde, sıcak havalarda, oyun parklarında daha hızlı bir gelişim bekliyorum ben kendilerinden :)

  YanıtlaSil
 8. Sevgili Hacer ve Sevgili Çokbilmiş bu güzel yorumlar için çok teşekkür ederim biraz gecikmeli yayınlıyorum lütfen kusura bakmayın bir dargın bir barışıkız bloglarla anca girebildim.
  Sevgiler

  YanıtlaSil

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...