14 Nisan 2011 Perşembe

Almina'nın Kitapları - 10: Kültürlü Kurt


Kurtlar masallar da hep hain ve kötü olarak anlatılır. Bu kurtların hiç iyi oldukları vaki değil midir? Neyse ki Becky Bloom gibi yazarlar bu ön yargıyı değiştirecek hikayeler yazıyorlar günümüzde. Artık kültürlü bir kurdumuz da var. Gerçi başta bu kurdumuzda o klasik masallardaki rolüne bürünmüş bir halde çıkıyor karşımıza ama neyse ki inek, ördek ve domuz onun kültürlü bir kurt olmasına vesile oluyor. Nasıl mı?

Kurt yorgun ve aç bir  şekilde bir kasabaya gelir, çok az parası vardır. Aklına yakınlardaki çiftlik gelir. Oraya karnını doyurmak için gider, gider ama gözlerine inanamaz, inek, ördek ve domuz oturmuş kitap okuyorlardır. İlk defa hayvanların kitap okuduklarını görür ve şaşırır. Karnı aç olduğu için bunu fazla düşünmeden üzerlerine saldırır. İnek, ördek ve domuz başlarını kitaplarından kaldırmazlar ve kurda aldırmadan okumaya devam ederler. Kurt bu duruma tepki gösterir. Kendisinin ne kadar tehlikeli olduğundan bahseder. Ama hayvanlar onu itekler ve başka yere gitmesini söylerler. Kurt bu duruma çok bozulur ve okumayı öğrenmeye karar verir. Okula yazılır.


Öğrenciler başta kurdun sınıf arkadaşları olmalarından rahatsız olurlar ama kurt kimseyi yemeye kalkışmadığından zamanla alışırlar. Kurt çok çalışkandır ve okumayı öğrenir. Hemen çiftliğe gider. Ama hayvanlar kurdun daha çok yolun başında olduğunu söyler. Kurt yılmaz, bu sefer günlerini kütüphanede geçirir ve okumasını ilerletir. Tekrar çiftliğe gider. Yine beğenilmez. Bu sefer kurt son kalan parası ile güzel bir masal kitabı alır ve onun üzerinde çalışmaya başlar. Tekrar çiftliğe gider, kendinden emin bir şekilde masalları okumaya başlar. Bu sefer takdirlerini kazanır hayvanların ve arkadaş olurlar. Hatta birlikte dünyayı gezip bu güzel masalları herkes ile paylaşmanın planlarını yaparlar.
Kitap hem Almina'nın hem de benim en favorilerimizden. Çok keyifle okunuyor. Çizimlerin güzelliğini söylemeye gerek yok. Almina'nın bu kitap ile güzel de bir anekdotu var. Farkettiyseniz kurt ve inek gözlük takıyor. Almina onların gözlüğünü gösterdikten sonra eğer ben gözlüğümü takmamışsam gidip bulunduğu yerden gözlüğümü alıp bana getiriyor takmam için. Aynı şeyi geçen gün anneannesine de yapmış :)
 
Kültürlü Kurt
Becky Bloom
TÜBİKTAK Yayınları
+3

8 yorum:

 1. Biz de seviyorum bu kitabı. Ama Ada, gözlükleri öylesine kanıksamış olacak ki bir tepki vermemişti. Bir daha okuduğumuzda bu gözlük konusunu bir dikkatine sunayım bakalım. kucak dolusu sevgiler

  YanıtlaSil
 2. :) Almina'nın nedense dikkatini çekti gözlük. Bizden de kocaman sevgiler

  YanıtlaSil
 3. Çok güzelmiş bu kitap. +3 yaşmış. Geç mi kaldık acaba? Yoksa yakalar mıyız ucundan???

  YanıtlaSil
 4. Bence tam zamanı derim canım sevecektir :) Naz kuzum

  YanıtlaSil
 5. bizimde var bu kitaptan.
  kurtu bu kitaptan sonra sevmeye başladı. uzun zamandır okumuyordum. okuyalım tekrardan.

  YanıtlaSil
 6. Sevgili Zeynep hain kurt imajını değiştirdiği için çok seviliyor sanırım bu kitap. Sevgiler :)

  YanıtlaSil
 7. Uzun bir süre elimizden düşüremediğimiz bir kitap.

  YanıtlaSil

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...