5 Nisan 2011 Salı

BEÖ: 2 D/3 D - İki Boyut Üç Boyuta Karşı


Haftanın Büyüyorum, Eğleniyorum, Öğreniyorum Aktivitesinin konusu "İki Boyut Üç Boyuta Karşı". Konu Almina için zor olur diye düşünmüştüm ama sonradan aklıma Sevgili Nuran'dan aldığım minik meyve - sebzeler geldi. Almina'ya henüz göstermemiştim. Epey zaman önce aldığım eşleştirme kartları ile Almina'ya bir aktivite hazırladım. Bu yaşlarda çocukların üç boyutlu nesneler ile ilgilenmesi gerektiği yazılıyor. Böylece nesneleri kavrayarak çok daha iyi öğrendikleri söylenmekte. Bu ana kadar kimi zaman kitaplardan kimi zaman 3 boyutlusundan öğrendi Almina. Spontane gelişti kavram öğrenme sürecimiz.
Önce tek tek hem meyve - sebzenin isimlerini söylerek önce resmini ardından kendisini gösterdim. Almina portakalı görünce çok sevdiği bu meyvayı ile ilgilendi bir süre. Bir elinde kartı bir elinde portakala "ayyy" diyip durdu. Daha sonra kartlarımızı önümüze koyduk ve her kartın üzerine 3 boyutlusunu yerleştirdim. Daha sonra Almina ile tekrarladık.  


Almina ile çok güzel bir aktivite yapmış olduk. Ertesi gün tekrar yaptığımızda hepsini öğrenmişti ilk defa gördüğü üzüm, biber, erik dahil. Pazar günün favorisi ise kiraz oldu. Almina'ya "Yakında çıkacağını ve bol bol yiyeceğimiz" söyledim :)

6 yorum:

 1. Bu kadar zor bir konuda bu kadar yaratıcı olmak. Tebrik ederim seni ve Alminya'yı.

  YanıtlaSil
 2. Teşekkürler :) Konuyu ilk görünce aklıma birşey gelmemişti ama sonradan çağrışım yaptı Sevgiler

  YanıtlaSil
 3. Denizcim çok güzel bir çalışma olmuş..Bu zamanları özlüyorum ben..Ne güzel faaliyetler yapardık biz de:)

  YanıtlaSil
 4. Elif'ciğim sanki büyüyünce daha etkili çalışmalar yaparız diye düşünüyordum ama galiba o zaman daha özerk hareket edecek sanki değil mi? Sevgiler :)

  YanıtlaSil
 5. Okula kadar:) Okulda da artık yaptıkları için evde daha çok oyuncaklarıyla oynamak ister oldu...Ben de çok seviyorum böyle şeyleri:) Haftasonu bazen keyfi yerinde olunca yapıyoruz birşeyler:)

  YanıtlaSil
 6. :)) bende seviyorum umarım her zaman güzel etkinlikler yaparız çocuklarımızla

  YanıtlaSil

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...