13 Temmuz 2011 Çarşamba

Almina'nın Kitapları 15: Yuvada


Kuş sevmeyen çocuk var mı? İlk öğrendikleri, ilk söyledikleri hayvandır belki kuş. Almina çok küçük bir bebekken fark etti kuşları ve ilk kelimelerinden oldu kuş kelimesi. Bu kitabı alalı epey zaman oldu. Ama bir an bile sıkılmadık. Hatta her okuyuşumuzda yepyeni bir ayrıntı keşfedek büyük bir keyif alıyoruz kitaptan.

Artık Almina kuş türlerini de öğrenmeye başladı karga,serçe ve martı şimdiye kadar gördüğümüz kuşlar oldu. Kelime haznesinin gelişmesinde de gerçekten çok etkili oldu. Gaga, yuva, kiraz, dal, uçmak gibi sözcükleri öğrenmede büyük etkisi oldu.

Öykü öğretici ancak basit. Bir anne kuşun önce yuva yapmasını ardından yumurtalarını bırakmasını görüyoruz. Daha sonra yumurtalardan ilk yavru çıkıyor. Sonra diğerleri, başta kuşa benzemeyen yavruları anne kuş ve baba kuş besliyorlar (Almina bu detayı çok sevmişti yani kuşların anne babası olmasını). Bir süre sonra büyüyorlar ve artık yuvaya sığmaz hale geliyorlar. Bir gün biri uçmayı deniyor ve biraz uğraştıktan sonra uçuyor. İlk sayfada kuşun yuva yapmasını izleyen kız çocuğu son sayfada kuşların gittiğini fark ediyor. Burası bana biraz hüzünlü geliyor. Ancak seneye tekrar geleceklerine vurgu yapılıyor.

Kitap gerçekten çok güzel zaten Anna Milbourne kitaplarını çok seviyorum. Öğretici olmasının yanında çok sıcak ve basit. Resimler Laurence Cleyet-Merle ait. Çok canlı pırıl pırıl bir doğa seriyor önümüze. Bakmaya doyamıyorsunuz.

Mutlaka minik kitap kurtlarının kitaplığında olması gerek.  *Görseller Bir Dolap Kitap 'dan alınmıştır.


Anna Milbourne
Yuvada TÜBİTAK Yayınları
+3

2 yorum:

  1. Öğretici bir kitapmış , basit kitapları daha çok seviyorum .Basitten karmaşığa doğru öğrenmeleri daha doğru olur herhalde...
    Paylaşımın için teşekkürler :)

    YanıtlaSil
  2. :)) ben teşekkür ederim bu güzel yorum için

    YanıtlaSil

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...