22 Eylül 2011 Perşembe

Almina'nın Kitapları 21: Tostoraman


Hemen hemen her çocuk kitabını okumak benim için büyük bir keyif ancak "favorin hangisi?" deseler yanıtım "Tostoraman" olur. O kadar güzel ki her yetişkinin okuması ve çocuğuna okutması gerek diye düşünüyorum.  Orjinal adı Gruffalo, Julia Donaldson - Axel Scheffler tarafından yaratılmış şahane bir öykü.

Baş rolde sıradan bir fare var. Farecik bir gün ormanda gezmeye çıkar. Ama keyifli bir gezinti ne mümkün, hemen potansiyel yemek muamelesi görür. İlk önce bir tilki çıkar karşısına. Ondan yakayı kurtarmak için bir anda hayali bir arkadaş yaratır. Bu arkadaşın adı Tostoraman'dır ve haliyle tilki tanımıyordur. Merakından sorar "Kim bu Tostoraman?" diye. Farecik de tilkiyi korkutmak için aklına gelen tüm korkunç özellikleri sayar döker. En sonunda da sevdiği yemeği belirtmeden geçmez, Tostoraman "tilki fırında" sever,  bizim tilki bu durumda ne yapsın kaçıverir. Fare tilkide bu taktiğin tuttuğunu görünce yoluna devam eder aynı taktiği baykuş ve yılan için de kullanır ve tutar. Ta ki karşına gerçek bir Tostoraman çıkana kadar.

O zaman ne yapar farecik? Ah o fare ne akıllıdır yeni bir strateji belirler. Siz en iyisi bunu kitabın kendinden okuyun.  Aslında ne yazarsam yazayım hep eksik olacak yazım bunun farkındayım. Okuduğunuz zaman eminim Tostoraman önce sizin, sonra da miniğinizin kalbini fethedecek.

Almina'nın düşüncesine gelirsem; ilk okuduğum andan itibaren çok sevdi, kısaca "tos" diyor. Tos'un anlamının Tostoraman olduğunu bilmeyenler onun tost istediğini düşünüyor :) Kitabımız çok okunmaktan yıpranmaya başladı bile. Her okuduğumuzda (hergün okuyoruz)  ana - kız keyifleniyor ve çok eğleniyoruz. Kitap yeğenimin ve eşimin de favorisi.

Çizimler çok çok güzel zaten ama asıl burada Türkçeleştirme büyük bir önem kazanmakta. Bunun için Yıldırım Türker'i tebrik etmek istiyorum. O kadar ahenkli ve güzel ki sanki orjinali Türkçe dilinde yazılmış gibi.
Farenin biri ormanın kuytusunda gezmeye çıktı.
Fareciği gören tilkinin karnı acıktı.
“Tatlı minik fındık faresi, nereye böyle?
İnime buyur da yemek yiyelim seninle.”
“Korkunç naziksin Tilki, eksik olma.
Ama yemek için sözüm var Tostoraman’a”
“Tostoraman mı? Kimmiş bu Tostoraman?”
“Bilmiyor musun? Tanıştırayım o zaman.”

 Bir Dolap Kitap'ın Tostoraman ile ilgili güzel yazısı burada.
 
Tostoraman

Yazan: Julia Donaldson
Resimleyen: Axel Scheffler
Çeviren: Yıldırım Türker
Popcore Çocuk Kitapları
+3 (+2 için de uygun olabilir)

4 yorum:

  1. thalassapolis harika bir yazı olmuş, bu paylaşımın için çok teşekkürler, hemen edinmek lazım bu kitabı!=))

    YanıtlaSil
  2. Teşekkürler Sevgili Güngör beğeneceğinden eminim :)

    YanıtlaSil

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...