5 Ekim 2011 Çarşamba

Almina'nın Kitapları 23: Tostoraman'ın Yavrusu


"Herşeyin küçüğü güzeldir" derler ya bu Tostoraman'ın yavrusu da çok güzel ve sevimli gerçekten. Son haftalarda Julia Donaldson ve Axel Scheffler kitaplarından Tostoraman ve Değnek Adam'ı yazmıştım. Şimdi yeni bir  Julia Donaldson ve Axel Scheffler kitabında daha sıra; Tostoraman'ın Yavrusu. Tostoraman öyküsünün devamı niteliğinde olan bu öyküde daha önce tanıdığımız bildiğimiz karakterler yer alıyor.

Yıllar önce Tostoraman'ın fare ile yaşadığı korkunç tecrübe bir mit haline gelmiştir ve Tostoraman'ın yavrusu babasından öykünün gerçek tarafını duymak ister. Tostoraman'da aklında kaldığı kadarını aktarır. Ancak yavrucak bir gece babası uyurken olayı tecrübe etmeye karar verir. Babasının tarif ettiği fareyi bulmak için karlı bir gecede yola çıkar. Sırayla, yılan, baykuş, tilki ile karşılaşır ve hepsi de farenin kötü yanına vurgu yapar. Burada en favori diyalogum:

"Sen fare değilsin."
Hiç de bile, değilim. O bir ağacın altında, tostoraman ayı içiyor şekerim."


Yavru tüm bu öğrendiklerinden sonra Koca Kötü Fare diye bir şey olmadığına kanaat getirir ve herkesin kendini kandırdığını düşünürken bir fare görür. Bu bizim önceki kitapta gördüğümüz faredir. Burada da en sevdiğim detay farenin evinin kapısına yaptığı Tostoraman kardan adamı.

Fare yine minik bir oyun oynarak yavruyu ikna eder Koca Kötü Fare'nin varlığına ve Tostoraman'ın yavrusu korkarak mağaralarının yolunu tutar.


Öykü yine çok güzel, çizimlerde karla ve gece ile birlikte çok hoş bir atmosfer yaratılmış. Özellikle yukarıda bahsettiğim hoş detaylar ile Tostoraman hayranlarının beklentilerini fazlasıyla karşılıyor. Kitapta bir diğer hoş detay yavrunun elinde öykü boyunca Değnek Adam'ı tutması. Kitapların arasında böyle tatlı atıfların olması çok hoşuma gidiyor.

Almina ile hemen hemen her gün Tostorman'ın hemen arkasından okuduğumuz bir kitap. Tostoraman severlere ve daha henüz tanışmayanlara tavsiye ederiz.


Tostoraman'ın Yavrusu 
Yazan: Julia Donaldson
Resimleyen: Axel Scheffler
Çeviren: Yıldırım Türker
Popcore Çocuk Kitapları
+3 (+2 için de uygun olabilir)

2 yorum:

  1. Henüz kitap okumaya alışmadı Öykü Duru sizin önerdiklerinizden alayım belki sever

    YanıtlaSil
  2. Sizin okurken ki katkınız büyük eğer eğlenerek ve severek okursanız o da sever. Tostoraman ve Tostoraman'ın Yavrusu büyüklerin keyif alarak okudukları kitaplardan o yüzden seveceğini tahmin ediyorum.
    Sevgiler...

    YanıtlaSil

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...