27 Ekim 2011 Perşembe

Almina'nın Kitapları 26: Koş Balkabağım Koş


Kitap bir Portekiz halk masalından uyarlanmış. Eva Mejuto yazmış ve André Letria resimlemiş. Çocukken balkabağını hiç sevmezdim. Balkabağı sevmeye başlamam üniversite yıllarıma rastlar Antalya'da balkabağı tatlısı tahin ve cevizle süsleniyor. Arkadaşımın ısrarıyla bu versiyonu denedim ve o günden sonra çok sevdim. Şimdilerde balkabağının tatlısı dışındaki farklı tarifleriyle de seviyorum. Balkabağının Batı kültüründe çok daha özel bir yeri var. Her yıl 31 Ekim'de kutladıkları Cadılar Bayramının simgesi. Cadılar Bayramını biz her ne kadar Hıristiyanlıkla ilgili bir olgu olduğunu düşünsekte Cadılar Bayramı, Pagan kaynaklı bir bayramdır. Asıl amacı hasatı kutlamak ve onu kötü ruhlardan korumaktır.

Bu masalda da balkabağı büyük bir kurtarıcı rolünde.Yaşlı bir nineciğe bir gün torununun düğün davetiyesi gelir. Çok mutlu olur ve düğüne katılmak için yola çıkar. Yolda sırasıyla kurt, ayı ve aslanla karşılaşır. Hepsi de nineciği yemek ister ama ninecik zayıf olduğunu, düğüne gittiğini ve orada kilo alıp öyle yemelerini önerir. Bu fikri sever hayvanlar. Nine torununa olanları anlatır, torun endişe etmemesini söyler. Düğün bitip de nine yola çıkacağı zaman torunu güzel bir çözüm yolu bulur. Kocaman bir balkabağını oyar nine içine girer. Hayvanların yanına gelince onları kolaylıkla kandırmayı başarır. Evine sağlıklı bir şekilde döner.

Çok hoş ahenkli, çizimleri çok güzel bir kitap. Almina ile yeni favorimiz. Biraz Tostoraman tadı var gibi.Koş Balkabağım Koş
Yazan: Eva Mejuto
Resimleyen: André Letria
Redhouse Kidz Yayınları
+3

2 yorum:

  1. Kırmızı başlıklık kız gibi:)
    Resimler muhteşemmiş!

    YanıtlaSil

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...