6 Mart 2014 Perşembe

Almina'nın Kitapları 85-86: Dağlar ve Çöller / Ekosistem Çöller

Maalesef konu çöl olunca pek de fazla çocuk kitabı yok dilimizde. İki tane çok iyi kitap ile bu eksikliği gidermeye çalıştım. Bunlardan ilki NTV yayınlarından çıkan Doğayı Öğreniyorum serisinden Dağlar ve Çöller kitabı. Serinin daha önce  Kutuplar kitabını almıştım. Kitap sert karton kapağı ve güzel baskısı ile iç açıcı. İllüstrasyonlar çok başarılı. İki ana bölüme ayrılan kitapta Çöller başlığı altında: Çöl posteri, havza çölü, alçak arazi çölü, vadi çölü, yüksek arazi çölü ve poster için kılavuz başlıkları yer alıyor. Dağlar başlığı altına ise: Dağ posteri, dağ dorukları, orman üst sınırı meraları, dağ ormanları, dağ meraları ve poster için kılavuz başlıkları sıralanmış. Poster gerçekten çok güzel. Saatlerce incelenebilir. Almina'nın yaş grubu olmamasına rağmen biz severek okuduk inceledik. Temel bir kitap olduğu için ileride okul döneminde de faydalanabilir.
Diğer kitap Mandolin yayınlarının Ekosistem serisine ait. Bu serinin daha önce Ormanlar kitabından faydalanmıştık. bu seri de gerçekten çok güzel. Çölleri ve özelliklerini küçük yaş grubu çocukların da anlayacağı bir dil ile anlatmış. Konu başlıkları ise:
Çok az su
Dünyadaki çöller
Olagandışı hava
Bitkiler: Suyu nereden buluyor?
Bitkiler:Yağmuru beklemek
Hayvanlar: su ihtiyacı
Hayvanlar: Ferahlamak
Genişleyen çöl
Çölün faydaları

Ayrıca çöl maketi yapma ve çöl olayları da kitabı en son kısmında yer alıyor.

Çöl konumuzda ayrıca daha önce aldığımız Ormandaki ve Denizlerdeki Hayvanlar Çıkartma Kitabı, 1001 Minik Hayvanı Bulun ve 1001 Hayvanı Bulun kitaplarımızın çöl bölümlerinden faydalandık.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...