14 Temmuz 2015 Salı

Almina Hatay'da


Ekim ayında 29 Ekim tatilini fırsat bilip Hatay'a gittik. Hem gezelim hem de büyükbabamızı ziyaret edelim dedik. Hatay'ı çok severim. Tam bana göre mistik bir şehir. Antik dönemin en önemli kentlerinden biri olan Antiokheia hem tarihi hem de manevi olarak değerli hale getiriyor kenti. Gezimiz Sabiha Gökçen'den başladı. 30 dakika kadar geciken uçağı beklerken Almina müzik dinledi.  İlk gün hemen müzeye gittik. Burası eski müze. Yeni müze dünyanın en büyük müzelerinden biri oldu ve geçtiğimiz aylarda açıldı. Biz orayı ziyarete kapalı olduğu için göremedik maalesef. Umarım bu sene ki ziyaretimizde görebiliriz. Almina müzeleri çok sever. Ben de ona bu sefer mozaikleri anlattım.

Almina adını Hatay'da bulunan bu kentten aldı. Al-Mina günümüzde kullandığımız Latin alfabesinin temelinin atıldığı kent olarak biliniyor. Müzede haritanın fotoğrafını çektim. Maalesef henüz görme fırsatımız olmadı. Zaten günümüze ulaşan çok az şey var kentte. 

 Affan Kahvesinde yeme fırsatı bulduğumuz Haytalı. Evet Künefe meşhur ama Antakya'da mutlaka yemeniz gereken bir lezzet ben bayıldım. 
Büyükbabası ile Almina Saint Pierre Kilisesinde


Harbiye -Daphne de güzel bir sonbahar günü

 Apollon peri Daphne'yi görür ve aşık olur. Kendini tanrıçaya adamak isteyen Daphne yalvarır ve bir anda defne ağacına dönüşür. Apollon onun anısını yaşatmak için zafer kazananlara defne yapraklarından yapılan taç taktırır. Harbiye şelalesi işte bu güzel öykünün yaşandığı yer olarak bilinir. Defne ağaçlarının mis gibi kokusunu duyabilirsiniz. 


 Hatay mutfağı muhteşem Babam bizi Çayırcı Bakla Humus Salonuna götürdü. Yukarıdaki humus aşağıdaki bakla her ikisi de damak çatlatan cinstendi gerçekten. Evde ben de humus yaparım ama yine de aynı lezzeti yakalamak zor.

Antakya'nın dar sokaklarında yakalanan zaman. 


Habibi Neccar Camii 


Kadayıf yapılıyor eski çarşıda tazecik babam bize şahane bir künefe yaptı afiyetle yedik. 


Ve dönüş zamanı Almina uçakta keyif yapıyor. Çok güzel bir geziydi. Hatay çok güzel. Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...